Nauka języka angielskiego, a wiek

nauka języka angielskiego

Nauka języków obcych jest w dzisiejszych czasach bardzo ważna. Znajomość języków, a zwłaszcza języka angielskiego, ułatwia komunikowanie się z ludźmi z innych krajów, zapewnia rozległe możliwości językowe oraz poszerza umiejętności poznawcze. Oprócz tego, znajomość dodatkowego języka zwiększa pewność siebie. Istnieje wiele sposobów na naukę języka, chociażby poprzez kursy online czy kursy stacjonarne. Wiele osób twierdzi jednak, że nauka języków obcych przychodzi łatwiej osobom młodszym, a wiek znacznie wpływa na efektywność oraz skuteczność nauki.

Wpływ wieku na naukę języka

Wykonywano wiele badań odnośnie tego, jak wiek może wpływać na naukę języka, między innymi w przypadku imigrantów. Analiza wykazała dużą przewagę w poziomie znajomości języka u osób, które były młodsze w momencie przybycia do kraju. Niektórzy jednak uważają, że osoby starsze mogą dłużej zastanawiać się nad odpowiedzią w przypadku rozmów w języku obcym, gdyż z natury są bardziej ostrożni lub jest to konsekwencja poznania większej liczby słów.

Czy to prawda, że im wcześniej tym lepiej?

Eksperci twierdzą, że im wcześniej zaczniemy oswajać się z językiem obcym, tym szybciej go przyswoimy. Według badań wynika, że nawet 3-miesięczne dziecko może zacząć swoją przygodę z nauką języka angielskiego. Rozumienie ze słuchu, nauka gramatyki czy zastosowanie języka w mowie będzie sprawiać mniejszy problem, gdy już od najmłodszych lat te czynności będą praktykowane. Ponadto, dzieci mają większą elastyczność mózgu, co umożliwia im przyswajanie nowych informacji z większą łatwością, dlatego najlepszym momentem na rozpoczęcie nauki języka obcego jest okres dzieciństwa. Nie oznacza to jednak, że nauka języka obcego, np. za sprawą kursów online, jest nieskuteczna czy niemożliwa.

Nauka języka angielskiego w dojrzałym wieku

Ludzie dorośli mają większe doświadczenie oraz wiedzę niż dzieci, co pomaga im w lepszym rozumieniu gramatyki. Mają również większe możliwości w postaci podróży do innych państw, co daje im możliwość przeprowadzania rozmów w innym języku, poznania dogłębnie innej kultury. Oprócz tego takie osoby są bardziej zmotywowane. Wiedzą, że nauka języków obcych poszerzy ich horyzonty oraz otworzy więcej ścieżek kariery zawodowej. Wiek nie jest zatem jedynym czynnikiem, który wpływa na efektywność nauki języka obcego, jednak nauka w młodszym wieku może przynieść większe efekty, ponieważ język staje się u takiej osoby częścią naturalnego sposobu myślenia i komunikacji.

Co wpływa na szybką naukę języka obcego?

Na szybką naukę języka obcego wpływa przede wszystkim motywacja i systematyczność. Praca, jaką wkłada się w osiągnięcie swoich celów. Oprócz nauki indywidualnej można zapisać się na kursy językowe online lub stacjonarnie, co na pewno zwiększy efektywność w nauce. Potrzebna jest również umiejętność znalezienia i naprawy swoich błędów oraz tego, z czym ma się największy problem podczas nauki konkretnego języka. Trzeba wiedzieć, jak poprawnie uporządkować zdobytą wiedzę oraz podejść do nauki świadomie.