Konstrukcje USED TO i WOULD, czyli mówimy o przeszłości!

Used to i would

Ile jest czasów w języku angielskim? Najczęściej używamy czterech czasów przeszłych: Past Simple, Past Continuous, Past Perfect i Past Perfect Continuous. Istnieją jednak także konstrukcje, takie jak WOULD i USED TO, które pomagają nam wyrazić przeszłość, choć nie są czasami! Warto jednak poznać ich działanie, bo w codziennej konwersacji i wspominaniu „starych, dobrych czasów” będą bardzo przydatne. Możemy za ich pomocą opisywać nawyki, zwyczaje i czynności, które się powtarzały w przeszłości, ale obecnie nie mają już miejsca.

Used to, be used to, get used to… O co tu chodzi?!

Na początku chcielibyśmy wyjaśnić różnicę pomiędzy: get used to, be used to i used to, bo najprawdopodobniej spotkaliście się już z tymi wyrażeniami podczas swojej przygody z językiem angielskim. Zdajemy sobie sprawę, że used to, be used to oraz get used to są wyrażeniami bardzo podobnymi, jednak oznaczają co innego, dlatego warto zapamiętać ich znaczenie!

be used to something / być do czegoś przyzwyczajonym

I’m used to getting up early” / Jestem przyzwyczajony do wstawania wcześnie

„Mary isn’t used to sleeping alone” / Marysia nie jest przyzwyczajona do spania samotnie

get used to something / przyzwyczajać się do czegoś

„I’m slowly getting used to working remotely” / Powoli przyzwyczajam się do pracowania zdalnie

„I’m getting used to living in the countryside” / Przyzwyczajam się do życia na wsi

Konstrukcja USED TO oraz przykłady użycia w zdaniach

Used to, jak już wspomnieliśmy na wstępie, formalnie nie jest czasem gramatycznym. Used to mówi o przeszłości, o tym, co wydarzyło lub działo się kiedyś. Używamy tej konstrukcji najczęściej wtedy, gdy chcemy wspomnieć stare czasy i dobrym przykładem, żeby zapamiętać to wyrażenie, jest następujące zdanie: We used to talk for hours…. / Kiedyś rozmawialiśmy godzinami… Used to użyjemy więc wtedy, gdy chcemy powiedzieć o tym, co często się powtarzało lub trwało jakiś czas. Poniżej zobaczcie jak wygląda konstrukcja zdania z USED TO i przykłady użycia.

Podmiot + used to + czasownik w formie podstawowej + dopełnienie

I used to have long hair / kiedyś miałem długie włosy (ale teraz mam krótkie).
He used to smoke / kiedyś palił (ale teraz nie pali).
They used to live in India / kiedyś mieszkali w Indiach (ale teraz mieszkają na przykład we Francji).
I used to be strong / kiedyś byłem silny (a teraz jestem taki słaby…).

Konstrukcja WOULD 

To co się kiedyś powtarzało, można również wyrazić za pomocą would. Tutaj, tak jak w przypadku used to, get used to i be used to, na początku również warto wyjaśnić pewne wątpliwości, które mogą pojawić się w Twojej głowie.

WOULD używamy przecież chociażby do tworzenia pytań z uprzejmą propozycją (Would you like a cup of tea?), trybu przypuszczającego (I would’t buy this house…) czy też drugiego trybu warunkowego (If I won the lottery, I would travel around the world…). To wszystko się zgadza, ale WOULD użyjemy również do mówienia o przeszłości i na razie na tym się skupmy! Jak wygląda struktura gramatyczna WOULD w przeszłości?

Podmiot + would + czasownik w formie podstawowej + dopełnienie

When I was a kid, I would go fishing with my dad every Saturday. / Kiedy byłem dzieckiem, w każdą sobotę chodziłem z tatą na ryby.

When I was younger, I would visit my grandparents every summer. / Kiedy byłem młodszy, odwiedzałem moich dziadków każdego lata.

Różnica pomiędzy USED TO i WOULD

Istnieje jednak zasadnicza różnica między użyciem USED TO i WOULD w przeszłości. USED TO możemy stosować do opisywania czynności i stanów, podczas gdy WOULD używane jest wyłącznie w odniesieniu do czynności. Spójrzcie na te przykłady, które szybko rozjaśnią Wam o czym mowa!

„I used to / I would get up at 6am to go to school”. / Oba przykłady są poprawne, bo opisujemy czynność.
„I used to live in Prague.” TUTAJ NIE MOŻEMY UŻYĆ WOULD! I would live in Prague jest niepoprawne, ponieważ wyraża stan, a nie powtarzającą się czynność.
„We used to like trips.” Dlaczego nie WOULD? „We would like trips” całkowicie zmieniłoby kontekst zdania. Czasownik ”would like” oznacza chcielibyśmy)

Czas na podsumowanie! Would użyjemy wyłącznie do opisywania powtarzających się czynności w przeszłości. Nie używajcie nigdy would do opisywania stanów. Natomiast used to używane jest do opisywania zarówno powtarzających się czynności, jak i stanów w przeszłości. Pamiętaj, used to i would nie stosujemy do mówienia o czynnościach jednorazowych! Opisują one nawyki, zwyczaje i czynności, które się powtarzały w przeszłości, ale obecnie nie mają już miejsca.