Nauka języka angielskiego po długiej przerwie
Nauka języka angielskiego po długiej przerwie, czyli określ swój cel!
Często przychodzą w naszym życiu chwile, kiedy wpadamy nagle na świetny pomysł i równie szybko… nasz, tak zwany, słomiany zapał, gaśnie. Takim świetnym pomysłem jest często nauka języka angielskiego. Język angielski otacza nas z każdej strony. Używamy go bardzo często w pracy, czasem mając nawet kurs języka angielskiego w firmie, ale przede wszystkim w życiu codziennym, oglądając filmy czy seriale. Pozostajemy jednak ciągle na tym samym poziomie zaawansowania, bo nie próbujemy rozwijać się, jako że obecny poziom wystarczy do podstawowej komunikacji. Jednak nasz wewnętrzy głos ciągle podpowiada nam, że powinniśmy postawić na samorozwój i zabrać się w końcu za naukę. Decydujemy się więc po raz kolejny na zakup nowego zeszytu, który tym razem będzie zapisany notatkami z zajęć. I język angielski znów jest na topie. Podstawowe pytanie brzmi, po co jest nam nauka języka angielskiego? Czy chcemy znaleźć nową pracę? Wejść na wyższy poziom i wreszcie zdać egzamin na poziomie B2? Określenie celu nauki jest podstawowym czynnikiem, dzięki któremu nauka języka angielskiego po długiej przerwie może okazać się naprawdę owocna!
Nauka języka angielskiego po długiej przerwie, czyli określ swój poziom!
Kiedy już podejmiemy decyzję o powrocie do nauki, warto zastanowić się nad tym, jaka forma nauki języka przynosi nam największy efekt. Czy nauka języka angielskiego w domu może być skuteczna? Naszym zdaniem nauka z wykorzystaniem aplikacji, fiszek czy oglądanie filmów i seriali, może być doskonałym wsparciem nauki opartej na interakcji z inną osobą. Nigdy jednak nie uda nam się nauczyć języka, nie używając go w praktyce. Posiadając już tę wiedzę, warto postawić kolejny krok i zastanowić się nad tym, jaka forma interakcji będzie dla nas najbardziej efektywna. W dzisiejszych czasach istnieje naprawdę wiele możliwości. Może być to tandem językowy, spotkania językowe organizowane często w dużych miastach, czy też nauka z lektorem podczas zajęć indywidualnych lub grupowych. Jakąkolwiek decyzję podejmiemy, najpierw powinniśmy określić, jaki jest nasz aktualny poziom języka angielskiego. Określenie poziomu zaawansowania, pomoże naszemu lektorowi w przygotowaniu materiałów do zajęć dostosowanych do naszych umiejętności. Dlaczego jest to tak ważne? Dlatego, że podczas nauki, musimy za każdym razem zwiększać swoje umiejętności, ale też nie możemy nakładać na siebie zbyt dużej presji. Co to oznacza w praktyce? Przykładowo, tekst czy też materiał audio, który jest często bazą zajęć, musi być dla nas zrozumiały, ale też musi zawierać słownictwo dla nas nowe. W ten sposób będziemy stale się rozwijać, ucząc się nowych słówek z lekcji na lekcje, a jednocześnie nie będziemy zdemotywowani zbyt dużą ilością wiedzy, której nie jesteśmy nawet w stanie przyswoić. Odpowiednio przygotowane materiały do zajęć, to klucz do sukcesu. Dlatego właśnie nauka języka po długiej przerwie musi być poprzedzona określeniem poziomu w sposób bardzo dokładny.
Nauka języka angielskiego po długiej przerwie, czyli regularność to podstawa!
Regularność w nauce to podstawa. Jak już wspomnieliśmy na samym początku artykułu, naszym życiem potrafi rządzić (zdecydowanie zbyt często!) słomiany zapał. Zbyt impulsywne i emocjonalne podejście do nauki nowych rzeczy, niezależnie od tego czy jest to kurs języka czy nauka rzeźbienia w drewnie, jest naszym największym wrogiem. Nauka języka musi być poparta regularnymi spotkaniami z lektorem i praktyką. Zajęcia raz w tygodniu bez żadnych przerw, są dużo lepszym rozwiązaniem, niż bardzo intensywny kurs raz na jakiś czas. Co więcej, dużo lepiej jest poświęcić 15 minut na ćwiczenie języka angielskiego w domu, niż godzinę dzień przed zajęciami. Im częściej używamy języka, tym lepiej, bo wtedy pojawiają się automatyzmy. Naszym celem może być nawet stan, kiedy zaczniemy myśleć w języku angielskim. Natomiast doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że w dzisiejszych czasach mamy bardzo dużo pokus, zajęć i aktywności, których chcemy poświęcić czas. Nie może być naszą wymówką brak czasu, bo tylko od nas zależy, w jaki sposób wykorzystujemy te kilkanaście godzin, które mamy do dyspozycji każdego dnia. 15 minut znajdziemy zawsze, nawet jadąc tramwajem czy jedząc drugie śniadanie w pracy. Jeżeli jedynym wolnym czasem dysponujemy w trakcie jazdy samochodem, to warto słuchać podcastów po angielsku! Dzisiejszy świat daje nam ogrom możliwości.
Podsumowanie
Po pierwsze, pamiętaj żeby określić cel nauki. Warto też określić ramy czasowe. Może planujesz wyjazd i chcesz czuć się swobodnie, rozmawiając ze swoją przyjaciółką ze Stanów? A może chcesz zarabiać więcej i potrzebujesz zdać egzamin w pracy na poziomie B2? Każdy cel jest ważny, ale najważniejsze, żeby go mieć :)
Po drugie, zastanów się nad tym, czy poziom na którym skończyłaś/skończyłeś ostatnio naukę, jest wciąż taki sam? Tak jak już wspomnieliśmy, regularność w nauce języka angielskiego jest podstawą. Dlatego też, kiedy nie idziemy do przodu, cofamy się. Określenie aktualnego poziomu, może naszego lektorowi, a w związku z tym nam, w efektywnej nauce.
Po trzecie zaś, nauka języka angielskiego musi być regularna i od tego nie uciekniemy. Warto wybrać środowisko, czy jest to osoba czy grupa, gdzie będziemy czuć się swobodnie, a nauka będzie przyjemnością. Jeżeli jeden lektor nam nie odpowiada, poprośmy o zmianę osoby prowadzącej zajęcia. Regularna nauka w otoczeniu, które nam odpowiada, będzie kluczem do sukcesu!